Frýdlant v Čechách

10.04.2006

Tak tady to všechno začalo - historicky první samostatná výstava...

A takto na výstavu byli pozváni první návštěvníci:

Cesty a necesty malíře Tomáše Záborce

Odbor kultury MěÚ Frýdlant zve do výstavní síně frýdlantské radnice na dubnovou výstavu "O cestách, necestách a malování" amatérského malíře Tomáše Záborce, kterého fascinují panenská příroda a méně přístupná tajemství krajiny. Vernisáž se koná bez účasti autora v pondělí 10. dubna 2006 od 16 hodin. Výstavu "O cestách, necestách a malování" je možné shlédnout od 10. dubna do 5. května 2006 vždy v pondělí, ve středu a v sobotu od 10 do 16 hodin. Výstavní síň se nachází ve dvoře budovy radnice ve Frýdlantu, vchod je bočními vraty z ulice Míru.

Autor o sobě: Tomáš Záborec *1972 ve SlanémMoje práce je zřetelně ovlivněna intenzivním vztahem k přírodě, který se formoval a sílil již od dětství. Měl jsem totiž to štěstí, že do svých dvaceti let jsem prošel pěšky takřka celé Československo. Každoroční několikaměsíční pobyty v horách Čech a především na Slovensku na mě vždy silně citově zapůsobily a daly základ mému vnímání a vidění přírody člověkem minimálně ovlivněné.
Vždy mě lákala příroda ve své původnosti, proto cíle mého zájmu byly na stále méně dostupných místech. Časem jsem se začal věnovat horolezectví - umožnilo mi odhalovat méně přístupná tajemství krajiny a dalo podnět k novému výtvarnému zobrazení a prožitku.
Panenská příroda beze stop působení člověka mě nepřestala fascinovat, postupně jsem si ale uvědomoval, že i ty nejběžnější kousky přírody, se kterými se denně setkáváme jsou v něčem nedotčené a málo poznané.
Ve své práci se tedy snažím podívat se například i na běžnou rostlinu zkoumavým pohledem, hledám výraz pro ztvárnění podstaty zvoleného motivu, usiluji o proniknutí k jádru nahlíženého objektu, jehož výtvarná interpretace skýtá neomezené možnosti.
Co se týče technického provedení mých obrazů, rád pracuji se dřevem, ale využívám v podstatě jakékoli přírodní materiály, které mohou umocnit celkové umělecké zpracování a posílit účinek na diváka. Jde mi o co nejpřirozenější a nejpůvodnější zobrazení tématu tak, aby působilo poctivě a co nejpravdivěji a divákovi umožnilo vstoupit do neslyšného dialogu s přírodním světem, jehož rozmanitá krása k nám promlouvá - umožníme-li jí to - na každém kroku.

Frýdlant 04/04/06

Iva Beranová,
vedoucí městského muzea odboru kultury